02Kas 2019

0

492

0

Linux Sunucularda SSH ile Şifre Değiştirme

Centos, Debian, Ubuntu, FreeBSD, Sciensific, Suse, Fedora işletim sistemli sunucunuz mevcut ama şifreniz ilk aldığınız şifre ise bu ileride güvenlik sorunlarına neden olabilir. Sunucunuz kurulduktan sonra mutlaka şifrenizi değiştirmeniz gerekir. Bu makalemizde tüm linux tabanlı sunucularınızda root şifrenizi nasıl değiştirebileceğinizi göstereceğim. Bu makalemizi okuduktan sonra dakikalar içerisinde sunucu şifresini değiştirebileceksiniz.

1.ADIM: SSH ile bağlantı sağlayabilmemiz için Putty programına ihtiyacımız olacak. Putty programını buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

2.ADIM: Putty programı ile sunucunuza root olarak normal şifre ile bağlantı sağlıyoruz. Putty ile sunucuda oturum açmayı bilmiyorsanız Putty ile Linux Sunuculara Erişim Sağlama makalemizi okuyabilirsiniz.

3. ADIM: Sunucu root olarak erişim sağladıktan sonra komut satırına passwd root yazıp enter’a basıyoruz.

Root olarak oturum açtığımız için direkt yeni şifre gireceğimiz alan karşımıza geliyor.

4.ADIM: Changing password for user root. New password çıktısı geldiyse yeni şifremizi buraya yazıyoruz.

NOT: Putty ile şifre yazarken ekranda herhangi bir değişiklik olmaz. Yazmıyormuşsunuz gibi olabilir aldırmayın şifrenizi yazın.

Şifrenizi yazdıktan sonra enter’a basın. Retype new password alanını göreceksiniz. Az önce yazmış olduğunuz şifrenin aynısını bu alana yazıyoruz yine enter’a basıyoruz.

Bu işlemi tamamladıktan sonra da passwd: all authentication tokens updated successfully. bu yazıyı görürseniz eğer şifrenizi doğru bir şekilde değiştirdiğiniz anlamına gelmektedir. Yapacağınız işlem tamamıyla bu şekildedir. Artık yeni şifreniz ile erişim sağlayabiliriz.

Comments (0)